Obec Horné Plachtince sa nachádza na juhu Banskobystrického kraja, na pomedzí Hontu a Novohradu, 11 km od okresného mesta Veľký Krtíš. V Plachtinskej doline pod povesťami opradeným tajomným Pohanským vrchom po stáročia žijú pracovití, skromní ľudia, ktorí si do dnešných dní zachovali prekrásne ľudové kroje a zvyky.

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1243, kedy sa obec  spomína  ako Palahta, neskôr Stará Ves, či Hornia Ves. Obyvatelia sa v minulosti živili poľnohospodárstvom, chovom dobytka, vinohradníctvom a ovocinárstvom. Ženy tkali plátno, piekli voňavý chlieb, zhotovovali prekrásne ľudové odevy a výšivky.

Najstaršou historickou pamiatkou v obci Horné Plachtince je drevená zvonička, ktorá pochádza z roku 1737 a nachádza sa za budovou obecného úradu. V obci sa nachádza aj  evanjelický neskoroklasicistický  jednoloďový kostolík, ktorý bol postavený v roku 1859 za pôsobenia evanjelického farára Samuela Godru, národného buditeľa, literáta a básnika. 

Časť obce, ktorá je vyhlásená za pamiatkovú zónu,tvoria kamenné domy, ktoré mali pôvodne slamené strechy, podopreté drevenými, alebo murovanými stĺpmi.

V obci Horné Plachtince sa 28. augusta 1945 narodil herec a politik Milan Kňažko, ktorému občania udelili čestné občianstvo a odhalili  mu pamätnú tabuľu.

Milovníci prírody a turistiky môžu navštíviť Náučný chodník  Pohanský vrch, cez ktorý sa môžu dostať k Trúbiacemu kameňu, z ktorého sa ozývalo trúbenie počas tureckých nájazdov.

Niektorí obyvatelia Horných Plachtiniec sú členmi Poľovníckeho združenia Plachtince. Vo svojom revíri sa starajú najmä o diviačiu, srnčiu, muflóniu a jeleniu zver.

Mladí športovci sú členmi OFK Stredné Plachtince a hrajú  futbal v okresných súťažiach žiackych, dorasteneckých a dospelých mužstiev. Každoročne  si zmerajú sily na Trojplachtinskom futbalovom turnaji a zabavia sa na Trojplachtinskom plese.

Nositeľmi a pokračovateľmi ľudových tradícií je Folklórny súbor Bažalička, ktorý pracuje pod vedením pána Juraja Matiaša a svojimi piesňami a tancami spríjemňuje kultúrne podujatia nielen v obci Horné Plachtince, ale i v širokom okolí.

 

 

 

 

 

.

 

© 2015 Všetky práva vyhradené.

Vytvorené službou Webnode